| Features & Benefits | 4K RESOLUTIONQUALITY IMPROVEMENT OF UP TO 4K FEATURETRUE COLOR ACCURACYWIDE VIEWING ANGLE |
| Display Size | 43" |
| Display Size | 108 cm |
| Display Viewing Area | 933 x 526 mm |
| Product Type | TV |
| Display Type | LCD LED |
| Display Format | 16:9 |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Features | n/a |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | n/a |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | n/a |
| Viewing Angle Vertical | n/a |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | n/a |
| DVI | n/a |
| USB | 3 |
| HDMI | 3 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | 3 x USB3 x HDMI2 x RF inFull ScartComposite In (CVBS + Audio)Component in (Y,Pb,Pr) + AudioDigital Audio Out: OpticalRJ-45 |
| Audio | Yes |
| Audio Features | Audio output: 20 WSpeaker System: 2 channels 4 speakersDolby Digital decoderDTS decoderULTRA SurroundSound Modes: 6 modesSound Optimizer: 3 modes |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | n/a |
| VESA Compatible | Yes |
| VESA Standard | 200 x 200 |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | n/a |
| Package Contents | n/a |
| Width | 971 mm |
| Depth | 57 mm |
| Height | 570 mm |
| Weight | 10.500 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://www.lg.com/lt/televizoriai/lg-43UF7787 |