| Features & Benefits | 4K Picture QualityTRUMOTION 120HZwebOS 2.0 |
| Display Size | 49" |
| Display Size | 123 cm |
| Display Viewing Area | n/a |
| Product Type | TV |
| Display Type | Ultra LCD LED |
| Display Format | n/a |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Features | n/a |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | n/a |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | n/a |
| Viewing Angle Vertical | n/a |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | n/a |
| DVI | n/a |
| USB | 3 |
| HDMI | 3 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | 3 x HDMI3 x USBComponent Video InDigital audio out (optical)Composite Input (AV)EthernetRS232 |
| Audio | Yes |
| Audio Features | Speaker System: 2 ChannelAudio Output: 20WULTRA SurroundMono/Stereo/Dual (MTS/SAP)Dolby Digital DecoderDTS Decoder |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | n/a |
| VESA Compatible | Yes |
| VESA Standard | n/a |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | n/a |
| Package Contents | n/a |
| Width | 1105 mm |
| Depth | 231 mm |
| Height | 708 mm |
| Weight | 14.378 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://www.lg.com/us/tvs/lg-49UF7600-4k-uhd-led-tv |