| Features & Benefits | Ambilight changes the way you look at TV foreverThe Arc stand: beautifully bright4K Ultra HD is unlike any resolution you’ve ever seen beforeMicro Dimming Pro for incredible contrastEnjoy a vivid picture with Pixel Precise Ultra HDThe new integrated HEVC standard to enjoy high quality 4KExperience better contrast, color & sharpness with HDR Plus |
| Display Size | 49" |
| Display Size | 123 cm |
| Display Viewing Area | n/a |
| Product Type | TV |
| Display Type | Ultra LCD LED |
| Display Format | 16:9 |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Features | Micro Dimming Pro, Ultra Resolution, Natural Motion, Pixel Precise Ultra HD |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | n/a |
| Viewing Angle Vertical | n/a |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | n/a |
| DVI | n/a |
| USB | 3 |
| HDMI | 4 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | Number of HDMI connections: 4Number of component in (YPbPr): 1Number of scarts (RGB/CVBS): 1Number of USBs: 3Antenna IEC75Common Interface Plus (CI+)Ethernet-LAN RJ-45Digital audio out (optical)Audio L/R inAudio in (DVI)Headphone outService connectorSatellite Connector |
| Audio | Yes |
| Audio Features | Output power (RMS): 20WSound Enhancement: DTS Premium Sound, Clear Sound, Smart Sound |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | n/a |
| VESA Compatible | Yes |
| VESA Standard | 400 x 200 |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | User Interaction: MultiRoom Client and Server, SimplyShareInteractive TV: HbbTVProgram: Pause TV, USB RecordingEase of Installation: Auto detect Philips devices, Device connection wizard, Network installation wizard, Settings assistant wizardRemote Control: with KeyboardPhilips TV Remote app: Apps, Channels, Control, NowOnTV, TV Guide, Video On Demand |
| Package Contents | Remote Control2 x AA BatteriesTable top standPower cordQuick start guideLegal and safety brochure |
| Width | 1099 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 693 mm |
| Weight | 12.500 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://download.p4c.philips.com/files/4/49pus6501_12/49pus6501_12_pss_.pdf |