| Features & Benefits | Detailed down to the brightest partsExperience precise, natural images4K UHD resolutionAutomatic scaling of content with lower resolution |
| Display Size | 50" |
| Display Size | 125 cm |
| Display Viewing Area | n/a |
| Product Type | TV |
| Display Type | LCD LED |
| Display Format | n/a |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Features | n/a |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | n/a |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | n/a |
| Viewing Angle Vertical | n/a |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | n/a |
| DVI | n/a |
| USB | 2 |
| HDMI | 3 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | 3 x HDMI2 x USBComponent input (Y / Pb / Pr)Composite Input (AV)EthernetDigital audio out (optical)CI slotMHL |
| Audio | Yes |
| Audio Features | 10W x 2 |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | n/a |
| VESA Compatible | Yes |
| VESA Standard | n/a |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | n/a |
| Package Contents | Remote cotrollerBatteriesUser GuideManualPower Cable |
| Width | 1128.9 mm |
| Depth | 63.2 mm |
| Height | 654.4 mm |
| Weight | 12.200 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://www.samsung.com/nl/consumer/tv-audio-video/televisions/uhd-tv/UE50KU6020WXXN |