| Features & Benefits | Metallic DesignBuilt-In GamesPicture Wizard III |
| Display Size | 55" |
| Display Size | 140 cm |
| Display Viewing Area | 1209 x 680 mm |
| Product Type | TV |
| Display Type | LCD LED |
| Display Format | 16:9 |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Features | n/a |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | n/a |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | n/a |
| Viewing Angle Vertical | n/a |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | n/a |
| DVI | n/a |
| USB | 1 |
| HDMI | 2 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | CI slot2 x HDMIUSB2 x RF InComponent In (Y,Pb,Pr + Audio) |
| Audio | Yes |
| Audio Features | 2 x 10WDolby Digital DecoderVirtual surroundClear Voice |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | n/a |
| VESA Compatible | No |
| VESA Standard | n/a |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | n/a |
| Package Contents | n/a |
| Width | 1243 mm |
| Depth | 56.8 mm |
| Height | 725 mm |
| Weight | 17.300 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://www.lg.com/za/tvs/lg-55LH545V |