| Features & Benefits | IPS panel 4KHDR ProColorPrime ProWide viewing angle |
| Display Size | 55" |
| Display Size | 140 cm |
| Display Viewing Area | 1209 x 680 mm |
| Product Type | TV |
| Display Type | LCD LED |
| Display Format | 16:9 |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Features | n/a |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | n/a |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | n/a |
| Viewing Angle Vertical | n/a |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | n/a |
| DVI | n/a |
| USB | 3 |
| HDMI | 3 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | 3 x USB3 x HDMI2 x RF inFull ScartComposite In (CVBS + Audio)Component in (Y,Pb,Pr) + AudioDigital Audio Out: OpticalPC Audio InputLANAudio in / out |
| Audio | Yes |
| Audio Features | Audio Output: 10W+10WSpeaker System: 2.0Ch Speaker System (2 way 4 SPK)Mono/Stereo/Dual (MTS/SAP)DTS DecoderDolby Digital Decoder3D Sound ZoomingULTRA Surround |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | n/a |
| VESA Compatible | n/a |
| VESA Standard | n/a |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | n/a |
| Package Contents | n/a |
| Width | 1239 mm |
| Depth | 51.2 mm |
| Height | 726 mm |
| Weight | 19.300 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://www.lg.com/pl/telewizory/lg-55UH7507 |