| Features & Benefits | ColourPrime ProULTRA LuminanceWide Viewing Angle3D colour MappingSmart TV with webOS |
| Display Size | 50" |
| Display Size | 127 cm |
| Display Viewing Area | n/a |
| Product Type | TV |
| Display Type | LCD LED |
| Display Format | 16:9 |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Features | Pixel Plus Ultra HDNatural Motion700 Hz Perfect Motion RateMicro Dimming ProUltra Resolution |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | n/a |
| Viewing Angle Vertical | n/a |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | n/a |
| DVI | n/a |
| USB | 2 |
| HDMI | 3 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | 2 x RF InComponent InDigital Audio Out (Optical)3 x HDMIRJ-45CI slot2 x USB |
| Audio | Yes |
| Audio Features | 20WULTRA SurroundClear Voice IIISound mode: Yes, 6 modes (Standard,Cinema,Clear VoiceIII,Sports, Music,Game)DTS Decoder |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | n/a |
| VESA Compatible | Yes |
| VESA Standard | n/a |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | n/a |
| Package Contents | n/a |
| Width | 1122 mm |
| Depth | 231 mm |
| Height | 717 mm |
| Weight | 16.500 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://www.lg.com/uk/tvs/lg-50UH635V |