| Features & Benefits | See sharper imageEvery detail reproduced in stunning 4K UHD resolutionEnjoy the deeper contentImproved contrast to more enjoyable to watch TV |
| Display Size | 40" |
| Display Size | 101 cm |
| Display Viewing Area | n/a |
| Product Type | TV |
| Display Type | Ultra LCD LED |
| Display Format | n/a |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Features | VA Curved |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | n/a |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | n/a |
| Viewing Angle Vertical | n/a |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | n/a |
| DVI | n/a |
| USB | 2 |
| HDMI | 3 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | 3 x HDMI2 x USBComponent input (Y / Pb / Pr)Digital audio out (optical)Composite Input (AV)EthernetMHL |
| Audio | Yes |
| Audio Features | 10W x 2 |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | n/a |
| VESA Compatible | Yes |
| VESA Standard | n/a |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | n/a |
| Package Contents | Remote cotrollerBatteriesUser GuideManualPower Cable |
| Width | 918.5 mm |
| Depth | 104.2 mm |
| Height | 536.4 mm |
| Weight | 8.100 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://www.samsung.com/lt/consumer/tv-av/tv/uhd/UE40KU6172UXXH |