| Features & Benefits | Discover a new TV experienceLet yourself be enveloped ContentGive yourself a superior viewing experienceOptimize image quality at close of FHD |
| Display Size | 55" |
| Display Size | 138 cm |
| Display Viewing Area | n/a |
| Product Type | TV |
| Display Type | LCD LED |
| Display Format | n/a |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Features | Ultra Clear |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | n/a |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | n/a |
| Viewing Angle Vertical | n/a |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | n/a |
| DVI | n/a |
| USB | 2 |
| HDMI | 3 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | 3 x HDMI2 x USBComposite Input (AV)RJ-45Digital audio out (optical) |
| Audio | Yes |
| Audio Features | 10W x 2 |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | n/a |
| VESA Compatible | Yes |
| VESA Standard | n/a |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | n/a |
| Package Contents | Remote cotrollerBatteriesUser GuideManualPower Cable |
| Width | 1240 mm |
| Depth | 98 mm |
| Height | 722.7 mm |
| Weight | 15.400 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://www.samsung.com/ro/consumer/tv-av/tv/hd-full-hd-tv/UE55K6372SUXXH |