| Features & Benefits | Full HD LED TV—brilliant LED images with incredible contrastLow power consumption SmartInfo for branded, interactive hotel info pagesMiracast & DirectShare to share movies and music on your TVSmart TV apps with many dedicated services for hospitality |
| Display Size | 40" |
| Display Size | 101 cm |
| Display Viewing Area | 885 x 498 mm |
| Product Type | TV |
| Display Type | LCD LED |
| Display Format | 16:9 |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Features | n/a |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | 176 |
| Viewing Angle Vertical | 176 |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | Yes |
| DVI | n/a |
| USB | 1 |
| HDMI | 2 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | USB2 x HDMIVGARJ-45 |
| Audio | Yes |
| Audio Features | Audio Output: 10W+10WMono/Stereo/Dual (MTS/SAP)Sound Features: AVL, Incredible surround, Dynamic Bass, Dolby MS10 |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | n/a |
| VESA Compatible | Yes |
| VESA Standard | 200 x 200 |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | n/a |
| Package Contents | Remote ControlTabletop Swivel stand2 x AAA BatteryWarranty LeafletLegal and Safety brochurePower Cord |
| Width | 918 mm |
| Depth | 77 mm |
| Height | 532 mm |
| Weight | 8.200 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://download.p4c.philips.com/files/4/40hfl5010l_12/40hfl5010l_12_pss_.pdf |