| Features & Benefits | Full HD LED TV—brilliant LED images with incredible contrastLow power consumptiotSmartInfo for branded, interactive hotel info pagesMiracast & DirectShare to share movies and music on your TVSmart TV apps with many dedicated services for hospitalityOn-screen clock display for optimal guest convenience |
| Display Size | 48" |
| Display Size | 121 cm |
| Display Viewing Area | n/a |
| Product Type | TV |
| Display Type | LCD LED |
| Display Format | 16:9 |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Features | 200Hz Perfect Motion Rate, Pixel Plus HD |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | 178 |
| Viewing Angle Vertical | 178 |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | Yes |
| DVI | n/a |
| USB | 1 |
| HDMI | 2 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | 2 x HDMIRJ-45USBVGA |
| Audio | Yes |
| Audio Features | 2x10W |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | n/a |
| VESA Compatible | Yes |
| VESA Standard | 200 x 200 |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | Digital services: 8d EPG, Now&Next, MHEG, Teletext, HbbTVEase of use: Picture Style, Sound StyleLocal control: Joystick |
| Package Contents | Remote Control 22AV1409A/12Tabletop Swivel stand2 x AAA BatteryWarranty LeafletLegal and Safety brochurePower Cord |
| Width | 1082 mm |
| Depth | 78 mm |
| Height | 623 mm |
| Weight | 12.400 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://download.p4c.philips.com/files/4/48hfl5010t_12/48hfl5010t_12_pss_.pdf |