| Features & Benefits | Full HD LED TV—brilliant LED images with incredible contrastLow power consumption SmartInfo for branded, interactive hotel info pagesMiracast & DirectShare to share movies and music on your TVSmart TV apps with many dedicated services for hospitalityOn-screen clock display for optimal guest convenience |
| Display Size | 55" |
| Display Size | 140 cm |
| Display Viewing Area | 1209 x 680 mm |
| Product Type | TV |
| Display Type | LCD LED |
| Display Format | 16:9 |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Features | 200Hz Perfect Motion Rate, Pixel Plus HD |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | 178 |
| Viewing Angle Vertical | 178 |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | Yes |
| DVI | n/a |
| USB | 1 |
| HDMI | 2 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | IEC-752 x HDMIScart: RGB, CVBS, SVHSVGARJ-45 |
| Audio | Yes |
| Audio Features | Sound output Power: 20 (2x10) WSpeakers: 2.0, Down FiringBathroom speaker out: 1.5W Mono 8OhmSound Features: AVL, Incredible surround, Dynamic Bass, Dolby MS10 |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | Yes |
| VESA Compatible | Yes |
| VESA Standard | 400 x 200 |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | Hotel mode: Joystick Control Lock, Menu lock, Installation Menu Lock, Volume limitationPrison mode: high security mode, TXT/MHEG/ USB/EPG/Subtitle LockSmartInfo: HTML5 Browser, Interactive Templates, Picture Slide ShowCMND Create & Control: Off-Line Channel Editor, Off-Line Settings Editor, Real-time TV Status (IP), Remote Management over IP/RF, Content Creation, TV Group management |
| Package Contents | Remote Control 22AV1409A/12Tabletop Swivel stand2xAAA BatteryWarranty LeafletLegal and Safety brochurePower Cord |
| Width | 1293 mm |
| Depth | 266 mm |
| Height | 778 mm |
| Weight | 15.300 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://download.p4c.philips.com/files/5/55hfl5010t_12/55hfl5010t_12_pss_.pdf |