| Features & Benefits | ColourPrime ProULTRA LuminanceHDR ProUltra SlimSmart TV with webOSLG UHD TV |
| Display Size | 43" |
| Display Size | 108 cm |
| Display Viewing Area | 933 x 526 mm |
| Product Type | TV |
| Display Type | LCD LED |
| Display Format | 16:9 |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Features | n/a |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | n/a |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | n/a |
| Viewing Angle Vertical | n/a |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | n/a |
| DVI | n/a |
| USB | 2 |
| HDMI | 3 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | 2 x USB3 x HDMI2 x RF InRJ-45CI slotDigital Audio Out: Optical |
| Audio | Yes |
| Audio Features | Audio Output / Speaker System: 20W/2 chSurround Mode: ULTRA Surround Clear Voice III6 sound modes (Standard,Cinema,Clear VoiceIII,Sports, Music,Game)DTS Decoder |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | n/a |
| VESA Compatible | Yes |
| VESA Standard | n/a |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | n/a |
| Package Contents | Remote ControlBatteries<Quick start guideUser Manual |
| Width | 973 mm |
| Depth | 245 mm |
| Height | 627 mm |
| Weight | 9.500 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://www.lg.com/uk/tvs/lg-43UH661V |