| Features & Benefits | 4K RESOLUTIONBIGGER SCREEN, BIGGER PLEASUREIMPROVE THE QUALITY OF 4K FEATUREIPS 4KTRUE COLOR ACCURACYWIDE VIEWING ANGLERELIABLE SCREENEXTREMELY THINULTRA SURROUNDSIMPLE SWITCHINGSMART SHARE |
| Display Size | 49" |
| Display Size | 123 cm |
| Display Viewing Area | n/a |
| Product Type | TV |
| Display Type | LCD LED |
| Display Format | 16:9 |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Features | LED |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | n/a |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | n/a |
| Viewing Angle Vertical | n/a |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | n/a |
| DVI | n/a |
| USB | 3 |
| HDMI | 3 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | 3 (HDMI 4K)USB 2 (v2.0) 1 (V3.0)2 RF input (T2 / C, S2)Full ScartComposite Input (Y, Pb, Pr) + soundComposite Input (CVBS + audio)PC audio inputRJ-45RS232C |
| Audio | Yes |
| Audio Features | Audio output: 20 WSpeaker System: 2 channels 4 speakersDolby Digital decoderDTS decoderULTRA SurroundSound equipment, developed by Harman / KardonSound Modes: 6 modesSound Optimizer: 3 modesClear Voice II |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | n/a |
| VESA Compatible | Yes |
| VESA Standard | 300 x 300 |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | n/a |
| Package Contents | n/a |
| Width | 1104 mm |
| Depth | 261 mm |
| Height | 704 mm |
| Weight | 15.100 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://www.lg.com/lt/televizoriai/lg-49UF7787 |