| Features & Benefits | 4K Resolution4K UpscalerIPS 4KTrue Color AccuracyWide Viewing AngleULTRA SurroundWebOS 2.0Simple SwitchingMagic RemoteHDMI(4K 60P) |
| Display Size | 55" |
| Display Size | 140 cm |
| Display Viewing Area | n/a |
| Product Type | TV |
| Display Type | LCD LED |
| Display Format | n/a |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Features | n/a |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | n/a |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | n/a |
| Viewing Angle Vertical | n/a |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | n/a |
| DVI | n/a |
| USB | 3 |
| HDMI | 3 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | 3 x HDMI2 x USBComponent input (Y / Pb / Pr)Digital audio out (optical)Composite Input (AV)EthernetMHLUSB 3.0 |
| Audio | Yes |
| Audio Features | 20W |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | n/a |
| VESA Compatible | Yes |
| VESA Standard | 300 x 300 |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | Smart TVinternet TVHbbTVhome network (DLNA)SkypeSmartphone remoteconnection enhancement: Simplinktimerclockzoom functionteletext |
| Package Contents | n/a |
| Width | 1240 mm |
| Depth | 261 mm |
| Height | 781 mm |
| Weight | 17.800 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://www.lg.com/lt/televizoriai/lg-55UF7787 |