| Features & Benefits | „COLOR PRIME“4K RESOLUTIONVIDEO QUALITY IMPROVEMENT TO 4KIPS 4KWIDE VIEWING ANGLERELIABLE SCREEN4K 3D +EXTREMELY THINCINEMA SCREEN DESIGNSOUND EQUIPMENT, DEVELOPED BY HARMAN / KARDON "ULTRA SURROUND |
| Display Size | 55" |
| Display Size | 140 cm |
| Display Viewing Area | 1209 x 680 mm |
| Product Type | TV |
| Display Type | LCD LED |
| Display Format | 16:9 |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Features | n/a |
| Pixel Pitch | n/a |
| Brightness | n/a |
| Contrast Ratio | n/a |
| Frequency Horizontal | n/a |
| Frequency Vertical | n/a |
| Viewing Angle Horizontal | n/a |
| Viewing Angle Vertical | n/a |
| Display Response Time | n/a |
| VGA | n/a |
| DVI | n/a |
| USB | 3 |
| HDMI | 3 |
| DisplayPort | n/a |
| Other Connections | 3 (HDMI 4K)2 (v2.0) 1 (V3.0) |
| Audio | Yes |
| Audio Features | Audio output: 20 WSpeaker System: 2 channels 4 speakersDolby Digital decoderDTS decoderULTRA SurroundSound equipment, developed by Harman / KardonSound Modes: 6 modesSound Optimizer: 3 modesClear Voice II |
| Pivot | n/a |
| Height Adjustment | n/a |
| Kensington Lock Support | n/a |
| VESA Compatible | Yes |
| VESA Standard | 300 x 300 |
| Emission Standard | n/a |
| EPEAT | n/a |
| Display Case Colour | n/a |
| Monitor Controls | n/a |
| Package Contents | n/a |
| Width | 1235 mm |
| Depth | 261 mm |
| Height | 782 mm |
| Weight | 20.400 Kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer Datasheet | http://www.lg.com/lt/televizoriai/lg-55UF8607 |